Let na zlámaných křídlech

Let na zlámaných křídlech (Take These Broken Wings) – celovečerní dokumentární film režiséra a bývalého psychoterapeuta Daniela Macklera ukazuje, že lidé s diagnózou schizofrenie se mohou plně zotavit I bez medikace. Podle názorů většiny odborníků na duševní zdraví (a samozřejmě I zástupců  farmaceutického průmyslu) to není možné. Dokument mapuje životy dvou obdivuhodných žen, které se zotavily z těžké schizofrenie. Společně odhalíme příčiny jejich “nemoci” v traumatech z dětství a také podrobnosti o jejich úspěšné léčbě s přispěním výjimečných lékařů.

new broken wings_image_largerPrvní aktérkou je Joanne Greenbergová (již více než padesát let bez relapsu), autorka bestseleru Neslibovala jsem ti procházku růžovým sadem. Druhou je Catherine Penneyová (bez relapsu již přes třicet let), zdravotní sestra z Kalifornie, jejíž cestu k uzdravení zaznamenal její terapeut, doktor Daniel Dorman v knize Dante´s Cure: A Journey Out od Madness (Dantova léčba: cesta z krajiny šílenství).

Jejich vzpomínky jsou proloženy rozhovory s titány na poli léčby schizofrenie: doktorem Peterem Bregginem (autorem knihy Toxická psychiatrie), novinářem Robertem Whitakerem (autorem knih Mad in America – Bláznit v Americe a Anatomy of an Epidemic – Pitvání jedné epidemie) a doktorem Bertramem Karonem (autorem knihy Psychoterapie a schizofrenie: dobrovolná léčba). Ve filmu zazní i hlas veřejnosti – více než stovka náhodně oslovených návštěvníků newyorského parku na Washington Square odhalí svůj postoj ke schizofrenikům a schizofrenii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *